Yunanistan Vize İşlemleri Ankara

Yunanistan Vize İşlemleri Ankara

Yunanistan'a kısa süreli seyahat planlayan T.C. Umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar ve T.C. Oturma İzni bulunan yabancılar (Yunanistan Devleti ile vize muafiyeti anlaşması olmayan ülke vatandaşları) Yunanistan vizesi almak zorundadırlar. Resmi Pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Yunanistan'a yapacakları seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 günü geçirmemek koşuluyla vizesiz ülkeye giriş yapabilme hakları bulunmaktadır.

Ankara ve çevre illerde ikamet eden kişilerin Yunanistan vizesi için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru da bulunmaları gerekir. Ancak kısa süreli vize başvurularını, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği doğrudan müracaat kabul etmezken; Elçiliğin yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezleri üzerinden işleme almaktadır. Yunanistan vize işlemleri Ankara'dan başvuru da bulunmak isteyen başvuru sahiplerinin, yetkili başvuru merkezi Ankara VFS Global ya da akredite olmuş seyahat acentaları üzerinden işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara görev alanı içine giren şehirler:

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara vize işlem görev bölgesi içinde yer alan; Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van ve Yozgat illerinde ikamet eden kişilerin Yunanistan vize başvurularını işleme almakla yetkilidir.

Ankara vize başvuru merkezlerinde başvurusu kabul edilen vize kategorileri;

Yunanistan Büyükelçiliği'nin yetkilendirdiği başvuru merkezleri kanalıyla Yunanistan Turistik Vize, Yunanistan Ticari Vize, Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi, Yunanistan Şoför Vizesi, Yunanistan Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi, Yunanistan Kısa Süreli Eğitim Kursu Vizesi ve Yunanistan Transit Vize kategorilerinde vize işlem başvuruları yapılabilmektedir.

Yunanistan vize işlemleri Ankara yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmış olsa da, Yunanistan Vizesinin verilme kararı ve vize süresi tamamen Ankara Yunanistan Büyükelçiliği'nin takdirindedir. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği vize işlem sürecinde olabilecek, vize gecikmesi ya da vize reddi gibi olumsuz durumların önlenmesi için Yunanistan'a gerçekleştirilen seyahatin amacına uygun evraklarla, eksiksiz ve ideal bir dosya ile başvurunun yapılması konusunda uyarı da bulunmaktadır. Yunanistan Büyükelçiliği Ankara ve Yunanistan vize işlemleri için yetkili kuruluşlar başvuru işlemleri süresince ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Eksik, hatalı ve birbirini desteklemeyen bilgilerle yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir.

NOT: Uzun süreli Yunanistan Çalışma Vizesi, Yunanistan Eğitim Vizesi, Yunanistan Erasmus Vizesi, Yunanistan Aile Birleşimi Vizesi ve Yunanistan Oturum Vizesi için Yunanistan Büyükelçiliği müracaatları şahsen kabul etmektedir.

Yunanistan Vize İşlemleri Ankara için başvuru merkezlerine yapılan müracaatlar hakkında;

Yunanistan vizesi Ankara işlem başvuruları, Ankara VFS başvuru merkezinden randevu alınması koşulu ile yapılmaktadır. Yunanistan vizesi işlemleri Ankara için başvuru randevuları hafta içi sabah; 08.30-17.00 saatleri arasında kabul edilir. Yunanistan vizesi için gerekli evrakların bir dosya halinde teslimi sırasında başvuru merkezinin biometrik veri alımı bölümünde başvuru sahiplerinin parmak izi alımı, dijital fotoğraf çekimi ve elektronik imza ile veri işlemi tamamlanacaktır. Yunanistan vize başvuruları için ibraz edilecek biometrik bilgiler söz konusu kişinin seyahat belgesine (pasaport) 'VİS'' ibaresinin vurulması ile 5 yıl süreyle geçerli olacaktır.

Yunanistan Vizesi Ankara İşlemleri için başvuru sahiplerinin Yunanistan Büyükelçiliği'nin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurulması, Yunanistan seyahati öncesinde vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara ve Yunanistan Türkiye Dış Temsilciliklerinin 2015 yılı kapalı olduğu tarihler

01 Ocak 2015 Yeni Yıl

06 Ocak 2015 Theophany

23 Şubat 2015 Temiz Pazartesi

25 Mart 2015 Yunan Ulusal Günü

10 Nisan 2015 İyi Cuma

13 Nisan 2015 Paskalya Pazartesi

23 Nisan 2015 Çocuk Bayramı

01 Mayıs 2015 İşçi Bayramı

19 Mayıs 2015 Gençlik ve Spor Bayramı

01 Haziran 2015 Pentecost

17 Temmuz 2015 Ramazan Bayramı

24 Eylül 2015 Kurban Bayramı

25 Eylül 2015 Kurban Bayramı

28 Ekim 2015 Yunan Ulusal Günü

29 Ekim 2015 Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık 2015 Noel

25 Aralık 2015 Noel

31 Aralık 2015 Yılbaşı

Ankara Yunanistan vize başvuruları sırasında hazırlanması gereken evraklar hakkında;

Pasaport

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Yunanistan vizesi Ankara başvuru işlemleri öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Yunanistan vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun sayfalarında bulunan damga, imza, vize ya da yazının fotokopileri dosya içerisine konulmalıdır.

Varsa Eski Pasaportların İbrazı

Eski pasaportta son 3 yılın Schengen vizeleri ve varsa Yunanistan vizesi fotokopisi. Yunanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara vize başvurusunda Yunanca hazırlanmış Yunanistan Vize Başvuru Formu kullanılmaktadır. Form Türkçe olarak doldurulabilir. Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi önemlidir. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Başvuru sahibinin Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formu'nu dikkatlice ve eksiksiz doldurmalıdır. Eğer Yunanistan vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Yunanistan vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5x4,5 cm ölçülerinde,güncel ( 6 aydan daha yeni),arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olması gerekir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Yunanistan vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi zorunludur.

Yunanistan vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgelemesi için hazırlamaları gereken evraklar:

Yunanistan vize işlemleri Ankara müracaatında bulunan şahsa ait şahsi/şirket Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aylık, 1 haftalık seyahat için en az 1000 TL bakiyeli.

Yunanistan vize işlemleri Ankara'dan başvuru yapan şahsa ait tapu, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır.

Yunanistan Vize Talep Dilekçesi

Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Yunanistan Vize Talep Dilekçesi, İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe olmalıdır.

Kişi İşveren ise; Yunanistan Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonunu İngilizce yazılmış Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına, seyahat tarihlerinde izinli olduğunu belirten Çalışma Belgesi, ıslak imza ve kaşe ile sunulmalı.

Kişinin Bağlı Bulunduğu Şirkete ait Belgeler

Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı - Yunanistan vizesi müracaatında bulunulacak kişinin bağlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki üye kaydını yazıyla belgelemeli. Evrak güncel tarihli olmalı.

Vergi Levhası fotokopisi Yunanistan Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

Faaliyet Belgesi orijinali Yunanistan Vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmeli

Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi Yunanistan Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermeli.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Yunanistan Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli

Kişinin Şirkette Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

Yunanistan vizesi Ankara müracaatında; Kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve çalıştığı şirketten alınan, antetli kağıda, işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi İzin Belgesi. Ayrıca çalıştığı şirketin güncel şirket evraklarının eklenmesi zorunludur.

Seyahatini Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

Yunanistan Vize işlemleri Ankara'dan başvuru da bulunacak kişilerin Yunanistan'da otel konaklamasına ait rezervasyon bilgileri: Otel bilgileri, konaklama şekli ve tarihlerini içermeli.

Yunanistan'a ulaşımın gerçekleşeceği tüm rezervasyonlar (uçak, gemi, feribot, tren, otobüs) veya diğer ulaşım belgeleri (araç belgeleri)

Yunanistan'a seyahat araç ile gerçekleşecek ise; araca ait geçerli yeşil sigorta, beynelmilel ve araç ruhsatını sunmaları gereklidir.

Yunanistan'a seyahat tekne ile gerçekleşecekse; tekne sahibinin seyahate çıkacakları teknenin bağlama kütüğü ve ya tonilato belgesini, teknenin geçerli sigortasını, tekne sahibinin davet yazısı olmalı. Tekne sahibi eğer geçerli vizesi olduğu için başvuru yapmıyor ise; kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri sunulmalıdır.

Seyahat Planına Bağlı Olarak Hazırlanması Gereken Evraklar

Yunanistan Schengen Vize işlemlerine Ankara'dan başvuru yapan kişinin Yunanistan seyahatinin içeriği Ticari amaçlı ise; Yunanistan'da davet eden şirket tarafından hazırlanmış Ticari Davetiye:içeriğinde davet edilen kişinin adı-soyadı, şirket adı, pasaporttaki kişisel bilgileri, şirketteki görevi, seyahat tarih aralığı, konaklama bilgileri ve seyahatin masrafını karşılama taahhütü veren İngilizce yazılmış, imzalı ve kaşeli bir dilekçe olmalı.

Fuar katılımı ise; katılıma istinaden ödenen fuar stant ücreti ya da fuar katılım belgesi

Yunanistan Vize İşlemlerine Ankara'dan başvuru yapan kişinin Yunanistan seyahatinin içeriği Aile ya da Arkadaşı Ziyareti amaçlı olması halinde;Yunanistan'daki davet eden akraba/arkadaş tarafından hazırlanmış Davet Mektubu: KEP'ten onaylı, seyahat aralığını, kişisel ve pasaport bilgilerini, iletişim bilgilerinin belirtilmiş olması gereklidir. Seyahat masrafları davet eden kişi tarafından karşılanacak ise; gelir durumunu belgelemesi ve Yunan Kimlik Fotokopisi .

Yunanistan Vize işlemlerini Ankara'dan yapan başvuru sahibi, Yunanistan seyahatini eğitim amacıyla gerçekleştirmesi halinde; okulun eğitim ücreti belgeleri ve okula kayıt belgeleri vs. ibraz edilmeli.

Yunanistan vize işlemleri Ankara için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar

Kişi Emekli ise; Emekli maaşını gösterir orijinal belge:son 1 hafta içinde alınmış Banka Hesap özeti veya Emekli Cüzdanı

Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi,

Kişi Öğrenci ise; Güncel ve orijinal Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair noter onaylı Taahhütname sunulmalıdır. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler gereklidir..

Kişi Avukat ise; Baro Kaydı orijinali,

Kişi Doktor ise; Kurum Görev Kimlik Kartı ve Kurumda görev belirten İzin Belgesi (kaşeli ve imzalı),

Kişi Diş Hekimi ise; Tabipler Odası Kaydı orijinali,

Kişi Eczacı ise; Eczacı Diploması fotokopisi,

Kişi Çiftçi ise; Ziraat Odası'ndan alınmış Çiftçi Belgesi.

Kişi 18 yaşından küçük ve yalnız seyahat edecek ise; velinin noter tasdikli velayet hakkı belgesi ve seyahat izni - çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, açık adresi ve varsa refakat edecek kişinin bilgilerinin açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtildiği bir dilekçe hazırlanmalıdır.

- Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve sponsor olacak 1. dereceden akrabanın masrafları üstlendiğine dair yazı ve evraklar ibraz edilmelidir.

Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; Dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza riskini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası

Yunanistan vize işlemleri Ankara'dan müracaat edecek başvuru sahibinin Yunanistan'daki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli;yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı; orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur. Yunanistan Büyükelçiliği Ankara vize başvurularında Yunanistan seyahatinde kalınacak gün sayısının 1 haftadan az olması halinde min. 1 haftalık Seyahat Sağlık Sigortası gereklidir.