Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan Kos Adası seyahat planı olan vatandaşlarına Yunanistan Schengen Vizesi ya da Yunanistan Kapı Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Yunanistan Kapı Vizesi sahibi olarak Kos, Rodos, Meis, Midilli, Samos ve Sakız adalarına seyahat edilebilmektedir. Kos adası kapı vizesi tek girişli seçeneği ile en fazla 15 gün süreli konaklama hakkı tanımaktadır. Kapı vizesi ile Yunanistan sınırları içerisine ya da kapı vizesi uygulaması dahilinde olmayan adalara seyahat edilememektedir.

Kos adası seyahati dahilinde gerçekleştirilecek vize başvurusunun yetkili seyahat acentası aracılığı ile seyahat tarihinin 4 iş günü öncesinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvuru aşamasında gerekli evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ve seyahat planının detaylı olarak aktarılması gerekmektedir. Yunanistan kapı vizesi uygulaması Kalimnos ve Leros adalarını kapsamamaktadır.

Yunanistan kapı vizesi başvuru aşamasında pasaportları üzerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vize giriş damgası bulunan vatandaşların vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ukrayna, Rusya ve Belarus vatandaşlarının Kos vizesi başvuruları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden gerçekleştirilebilmektedir.

Kos Vizesi / Yunanistan Kapı Vizesi Gerekli Evrakları

  • Pasaport Fotokopisi: Kos vizesi başvuru aşamasında 10 yıldan eski olmayan ve seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaportun fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sırasında sınır kontrol görevlilerinin vize basımı için pasaport aslının başvuru sahibinin yanında olması gerekmektedir.
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanının her iki yüzüne ait fotokopinin pasaport bilgileri ile aynı bilgileri içermesi gerekmektedir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Başvuru aşamasında ibraz edilecek 2 adet biyometrik fotoğrafın uluslararası ölçülere uygun olarak son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Banka Hesap Dökümü: Başvuru sahibine ait banka hesap dökümünün son 3 ayın bilgisini içerecek şekilde ve seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeye sahip olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Formu: Yunanistan vize başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması ve başvuru sahibinin imzasına sahip olması gerekmektedir.
  • Kos Adası Feribot Bileti: Vize başvuru aşamasında Kos adası feribot biletlerinin satın alınmış olması zorunluluğu bulunmaktadır. Feribot bileti rezervasyonu başvuru aşamasında kabul edilmemektedir.
  • Onaylanmış Otel Rezervasyonu: Seyahat süresi boyunca konaklama yapılacak otellerin tümünün konfirme edilmiş olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin aile ya da arkadaş yanında konaklama gerçekleştirecek olması halinde davetiye içerisinde davetiye sahibinin kimlik bilgileri açık adresi yer almalıdır.
  • Vize Ücreti: Başvuru aşamasında ödenmesi gereken vize ücreti vize harç bedeli ve koordinasyon hizmet bedelini içermektedir. Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenen kapı vizesi ücretleri dönemsel olarak güncellenmektedir. Başvuru aşamasında ödenecek vize ücret detayına akredite seyahat acentaları aracılığı ile ulaşılmaktadır. 0-12 yaş arası çocuklardan başvuru aşamasında vize harç bedeli talep edilmemektedir.

Kos Vizesi Biyometrik Bilgi Beyanı

Yunanistan Schengen vizesi başvurusunda ve Yunanistan kapı vizesi uygulaması dahilinde olan adalara seyahat sırasında parmak izi ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır. Geçerli parmak izi kaydı bulunan vatandaşların Kos adasına giriş sırasında tekrardan parmak izi kayıtlarının alınması sınır kontrol görevlilerinin insiyatifine kalmış durumdadır. Pasaportun geçerli VIS ibaresi bulunmayan başvuru sahiplerinin Kos adasına giriş sırasında biyometri işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vize Ücretleri

Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi başvuru ücretleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve başvuru aşamasından vize işlemlerinin yürütüldüğü vize başvuru merkezi ve seyahat acentalarına ödenmektedir. Kos adasına giriş sırasında vize ücreti ödemesi yapılmamaktadır. Kos vize ücretleri vize işlemi gerçekleştirilen acentaya ait koordinasyon bedeli ve vize harç bedelini içermektedir. Güncel Rodos vizesi ücret detayları için akredite seyahat acentaları ile görüşmelidir.