Yunanistan'a Gidiş Koşulları

14 Ocak 2022, Cuma

Yunanistan'a gidiş koşulları için uzun bir sürenin ardından değişti. 05 /08 2021 Perşembe günü saat 06:00 itibariyle Yunanistan kara ve hava sınır kapısı Türk vatandaşlarına açıldı. Bu sevindirici haber Yunanistan konsolosluğu tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre Yunanistan, belirtilen şartlar yerine getirildiği zaman Türk vatandaşına kapılarını açtı. Yunanistan'a giriş şartı aşağıdaki gibidir;

Türk vatandaşlarının Yunanistan’a havayoluyla gidişlerinde herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadığı için İpsala-Kipi ve Pazarkule-Kastanies sınır kapılarından Yunanistan’a giriş yapacak kişi sayısı, TIR şoförleri harici, her bir kapı için haftada azami 1.500 olarak sınırlandırılma getirilmiştir.

Aşıların tamamlanmış olan ve üzerinden 14 gün geçmiş olunması gerekir.

Aşı kimliğine sahip (aşı kimliğinin yanınızda bulundurulması zorunlu) Aşı kimliği Yunanca, Fransızca, İngilizce, Almanca, İspanyolca veya Rusça dillerinde kabul edilir. Söz konusu belgelerin baskısı alınarak veya AB normlarına uygun olarak dijital formatta (örneğin; barkodlu PDF formatında) ibrazı istenir.

Son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi bulundurmalıdır. Ya da son 2-9 ay içerisinde korona virüs atlattığına dair belge sunması gerekir.

Aşı olmamış kişiler için Rapid veya PCR testi yapılması ve Passenger Locator Form (PLF-Yolcu Tespit Formu) formunun doldurulması rica edilir. (Form doldurmak için https://travel.gov.gr adresine giriş yaparak PLF formundan bulabilirsiniz.

Tüm yolculara sınırda hızlı/rapid testi yapılıp sonucu pozitif çıkanlar 14 günlüğüne karantinaya alınmaktadır.

Hali hazırda geçerli vizesi ve pasaport süresi bulunan Türk vatandaşları Yunanistan’a giriş çıkış yapabilme hakkına sahiptirler.

12 yaş ve altında olan çocuklar için ülkeye girişte test zorunluluğu bulunmuyor.

Buna göre yukarıda bulunan şartların tamamını yerine getirmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Yunanistan'a giriş-çıkışların önünde bir engel bulunmamaktadır.

Yunanistan üzerinden transit geçiş

- Yunanistan haricindeki AB ülkeleri vatandaşları için ise AB ülkelerinde resmi olarak ikamet sahibi kişilerin (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil), Arnavutluk, İtalya, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan üzerinden gelerek, Yunanistan’dan transit geçiş yaparak Türkiye’ye gitmeleri mümkün olur. (Türkiye’ye giriş yapmadan son 72 saat içinde https://register.health.gov.tr internet sitesi üzerinden “Türkiye’ye Giriş Formu” doldurulması gerekir).

-Türkiye’den AB ülkelerine karayoluyla seyahat edecek AB ülkeleri vatandaşı ise Yunanistan ve AB ülkelerinde resmi ikametgahı bulunan kişiler (Türk vatandaşları dahil), İpsala veya Pazar kule sınır kapısın dan Yunanistan’a giriş yapmaları ya da Yunanistan’dan transit geçişleri aynı şekilde mümkün olur. (Transit geçişten öncesinde www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden PLF formu doldurulması ve yukarıdaki kayıtlı koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Yunanistan'a gidiş koşulları için belirtilen bütün koşullar yerine getirildikten sonra Yunanistan’a seyahat etme hakkına sahip olacaksınız.