Yunanistan Turistik Vize Hakkında

Yunanistan Turistik Vizesi

Yunanistan’a tatil, gezi ve eğlence gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamilleri Yunanistan Turistik Vize başvurusunda bulunmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Diplomatik ve Hizmet Pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90’ü aşmayan seyahatleri için Yunanistan Turistik vize başvurusu yapmak zorunda değildirler.

Yunanistan Schengen Bölgesi’ne üyedir. Bu sebeple pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunan kişiler Yunanistan Turistik vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. 

Yunanistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

- Yunanistan Turistik Vizesi için başvuruda bulunacak kişiler, Yunanistan Turistik vize başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde doldurup imzalamalıdır. Başvuru formu fotoğraflı olmalıdır. 

Yunanistan Turistik vize başvurusunda ibraz edilecek pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport, son 10 yıl içinde çıkartılmış olmalı ve Yunanistan Turistik vize başvurusu tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer varsa eski pasaportlar da ibraz edilmelidir. 

Yunanistan Turistik vizesi başvurusu geçerli eski tip ( lacivert ) pasaportla yapılacak ise, pasaportun 1,2,3,4,5,6,7 ve sonuncu sayfalarının fotokopileri. Yeni (Umuma Mahsus/Bordo) pasaport ile başvuru yapılması halinde, kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi, eğer daha önce Schengen vizesi alınmışsa Schengen vizesinin bulunduğu sayfanın fotokopisi konsolosluğa sunulmalıdır.  

- T.C. vatandaşı olmayan başvuru sahipleri, Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini ibraz etmek zorundadırlar. 

- Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler vize başvurularını ebeveynleri, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden belge ile yapmalıdır.

- Yunanistan Turistik vizesi için başvuru yapan kişiler, Yunanistan’da nasıl ve nerede kalacaklarını gösteren belgeler sunmalıdır. 

Yunanistan Turistik vizesi için ibraz edilecek belgeler yeni tarihli (son 3 ay içinde alınmış) olmalıdır. 

Yunanistan Turistik Vizesi Nedir?

Yunanistan, Schengen Bölgesi’ne üye bir ülkedir. Dolayısıyla Yunanistan’a turistik amaçlarla seyahat edecek kişiler Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapmalıdır. Yunanistan Schengen Vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini Yunanistan'dan başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de Yunanistan Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.  

Schengen vizesi kişiye, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkede en fazla 90 gün kalma şansı tanımaktadır. Ancak Schengen vizesine ilk defa müracaat edecek kişilere (istisnai durumlar dışında) kısa süreli vize (1 hafta gibi) verilir ve bu süre daha sonraki seyahatlerde kademeli olarak arttırılarak 90 günlük süre tamamlanır. Vizenin kullanılma şekli ve Yunanistan seyahatlerinin sıklığı, verilen vizenin süresini doğrudan etkilemektedir. Vize sürelerine karar veren mercii Yunanistan Konsolosluğu'dur.

Schengen vizesi, Avrupa Birliği'nde 1985 yılında yürürlüğe giren Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerin Avrupa'da serbest dolaşımıyla ilgili bir anlaşmadır.  Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerde geçerlidir.

Yunanistan Turistik Vize Başvurusu

Yunanistan’a seyahat edecek kişiler, Yunanistan Turistik vize başvurularını Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine ve akredite seyahat acentalarına yapabilirler. 

Yunanistan Turistik vizesi başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir. 


Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Turistik Vizesi

Yunanistan turistik vizesine başvuru yapmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının, başvurularını Türkiye’den yapabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip olması gerekmektedir.  Bu kişiler, Yunanistan Turistik vize başvurusu evraklarına ek olarak “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini başvuru esnasında sunmak zorundadırlar. 

Ancak savaş bölgesi durumunda olan Irak ve Suriye ülkelerinin vatandaşları başvurularını, Türkiye’den yapabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip olmayan Irak ve Suriye vatandaşı kişiler, vize başvurularını doğrudan Yunanistan Konsolosluğu’na yapmak zorundadırlar. 

Yunanistan Turistik Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan turistik vizesine başvuru yapan kişiler, vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmalıdırlar.

İlk kez  2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanan, sonrasında dünya çapında giderek daha geniş bir alanda kullanılmaya başlanan biyometri işlemi, Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya  gibi birçok ülkede kullanılmaktadır.

- 12 yaşından küçük çocuklar Yunanistan turistik vizesi başvurularında biyometri işleminden muaf tutulurlar. 

- Parmak izi işleminin uygulanmasını engelleyecek herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırma mecburiyeti vardır.   

- Yunanistan Turistik vize başvurusunda bulunan kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmelidir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişiler engellerini destekleyen tıbbi rapor ibraz etmelidirler. 

- Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. 

- Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometri işlemine tabi tutulmazlar.

- Vize başvurusundan 5 yıldan fazla olmaması ve VIS ibareli vize fotokopisi ibraz etmek suretiyle, daha önce Schengen vizesi almış, biyometrik verileri (dijital parmak izi ve fotoğraf) ibraz etmiş başvuru sahipleri, bu işlemden muaf tutulmaktadır. 

Yunanistan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Turistik vizesi işlemleri (istisnai durumlar dışında) 7-15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yunanistan Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Resmi tatiller, vize işlemlerinin sonuçlandırılmasını etkileyeceği için seyahat planlarında aksamalara neden olabilmektedir. 

Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr