Duyurular
»  Turizm Güncel ilk kez açıklıyor. Yunan Hükümeti, Schengen ülkelerinin baskısıyla Türk turizmde önemli bir yere sahip olan vizesiz adalar turlarını durdurmak zorunda kaldı. Eda Özsoy - TurizmGüncel Türkiye'de vizesiz Yunan adaları turları düzenleyen gemi şirketleri, 2012 yılı sonlarında Yunanistan'da anlaştıkları gemi firmalarına olağan izinleri için başvuruda bulundu. Ancak gemi firmaları, 2005 yılından beri uygulanan özel izinin bu yıl gerçekleşmeyeceğini Türk turizmcilere iletti. Konuyla ilgili karar,  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından da onaylanarak yetkili mercilere iletildi. Bu kararda özellikle Almanya'nın Schengen ülkelerine baskı yapmasının etkili olduğu iddia edildi. Şubat başında Brüksel'de düzenlenecek olan Schengen ülkeleri toplantısında konunun yeniden gündeme geleceği ve Yunanistan'ın karardan vazgeçilmesi için bastıracağı öne sürüldü. ETS'NİN HÂLÂ İLANLARI VAR Yunanistan'ın vizesiz adalar uygulamasını iptal etmesi, özellikle gemi şirketlerini zor durumda bıraktı. Apex Tours, bu yıl Yunan Adaları turu çıkmadı. ETS ise vizesiz Yunan adaları programını sunmaya devam ediyor. HEM MALİYET HEM İŞLEM YOĞUNLUĞU GETİRECEK Konuyla ilgili Turizm Güncel'e konuşan cruise firması yetkilileri, "Gelişmekte olan cruise pazarında programları ve fiyatları ile önemli bir yeri olan vizesiz uygulamasının olmaması müşterilerimize hem maliyet hem de zaman ve işlem yoğunluğu getirecektir" dedi. Yunan Hükümeti, Schengen ülkelerinin baskısıyla Türk turizmde önemli bir yere sahip olan vizesiz adalar turlarını durdurmak zorunda kaldı. Türkiye'de vizesiz Yunan adaları turları düzenleyen gemi şirketleri, 2012 yılı sonlarında Yunanistan'da anlaştıkları gemi firmalarına olağan izinleri için başvuruda bulundu. Ancak gemi firmaları, 2005 yılından beri uygulanan özel izinin bu yıl gerçekleşmeyeceğini Türk turizmcilere iletti. Konuyla ilgili karar,  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından da onaylanarak yetkili mercilere iletildi.Bu kararda özellikle Almanya'nın Schengen ülkelerine baskı yapmasının etkili olduğu iddia edildi. Şubat başında Brüksel'de düzenlenecek olan Schengen ülkeleri toplantısında konunun yeniden gündeme geleceği ve Yunanistan'ın karardan vazgeçilmesi için bastıracağı öne sürüldü.HEM MALİYET HEM İŞLEM YOĞUNLUĞU GETİRECEKKonuyla ilgili Turizm Güncel'e konuşan cruise firması yetkilileri, "Gelişmekte olan cruise pazarında programları ve fiyatları ile önemli bir yeri olan vizesiz uygulamasının olmaması müşterilerimize hem maliyet hem de zaman ve işlem yoğunluğu getirecektir" dedi.Kaynak: turizmguncel
»  Yunanistan İstatistik Kurumu, geçen yıl ocak-eylül aylarında ülkeye, bir önceki seneye göre yüzde 5,2'lik düşüşle 13 milyon 482 bin turistin geldiğini bildirdi. Kurumun raporuna göre, Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında ise yüzde 10,2'lik artış yaşandı. Yunanistan İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, 2011'e oranla geçen yıl en fazla Polonya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Bulgaristan ve Hollanda'dan gelen turistlerin sayısının düştüğü, İngiliz ve Rus turist sayısında ise artış olduğu belirtildi. Türkiye'den söz konusu dönemde 466 bin 166 turistin geldiği vurgulanan açıklamada, geçen yılın 9 aylık bölümünde, bir önceki yıla oranla Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında yüzde 10,2'lik bir artış olduğu kaydedildi. Yunanistan İstatistik Kurumu, geçen yıl ocak-eylül aylarında ülkeye, bir önceki seneye göre yüzde 5,2'lik düşüşle 13 milyon 482 bin turistin geldiğini bildirdi.Kurumun raporuna göre, Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında ise yüzde 10,2'lik artış yaşandı.Yunanistan İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, 2011'e oranla geçen yıl en fazla Polonya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Bulgaristan ve Hollanda'dan gelen turistlerin sayısının düştüğü, İngiliz ve Rus turist sayısında ise artış olduğu belirtildi. Türkiye'den söz konusu dönemde 466 bin 166 turistin geldiği vurgulanan açıklamada, geçen yılın 9 aylık bölümünde, bir önceki yıla oranla Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında yüzde 10,2'lik bir artış olduğu kaydedildi.Kaynak: haber7
»Haziran ayında 5 turistik adasında Türk turistlere yönelik ‘kapıda vizesi’ uygulamasına geçen Yunanistan, bu adalara tatil amaçlı 3 ayda 80 bin Türk geçince konuyu Avrupa Birliği’ne (AB) taşıma kararı aldı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) heyetini Atina’da kabul eden Yunanistan’ın Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, "Uygulamadan çok memnun kaldık. Gelen Türk turist sayısı bizi heyecanlandırdı. Uygulamadaki başarıyı AB’ye bir rapor olarak sunup, bu alanda yeni ayrıcalıkların tanınmasını isteyeceğiz. Böylelikle 1 milyon Türk turisti hedefleyebiliriz” diye konuştu.Kaynak: habertürk
»2013 Yılı Yunanistan Büyükelçiliği Tatil Günleri 01 Ocak 2013 Yeni Yıl06 Ocak 2013 Dini Gün18 Mart 2013 Son Karnaval (Dini Gün)25 Mart 2013 Milli ve Dini Gün01 Mayıs 2013 İşçi Bayramı03 Mayıs 2013 Paskalya Arifesi (Cuma)05-06 Mayıs 2013 Paskalya24 Haziran 2013 Paskalya nın 50 Gün Sonrası15 Ağustos 2013 Meryem Ananın Ölümü28 Ekim 2013 Ohi Day (Milli Gün)25-26 Aralık 2013 Noel
»  Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir. Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir.  
»Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği Paskalya Bayramı sebebiyle 18 - 21 Nisan'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 23 Nisan'da kapalı olacaktır. Yunanistan Konsolosluklarında yapacağınız işlemler ve Yunanistan Vizesi başvurularınızı yaparken seyahatinizi tatil günlerine göre planlamanız gerekecektir.

Yunanistan Vizesi


Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi


Yunanistan Devleti, bir Avrupa Birliği ülkesi ve Schengen grubu ülkesidir. Bu ülkeye seyahat edecek olan vatandaşlarımız muhtemel Yunanistan seyahatleri öncesi bu ülkenin vizesini almaları gerekecektir. Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlarımızın ise; Yunanistan vizesi almalarına gerek yoktur. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hizmet pasaport sahibi vatandaşlarımız da Yunanistan vize işlemlerinden muaftır. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi vatandaşlarımız 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme ön koşuluyla Yunanistan’a vizesiz giriş yapabilirler. ABD, Schengen ülkeleri, İngiltere, İsviçre ve Kanada ikame izni olan vatandaşlarımız ise; seyahat kartları veya pasaportları ile Yunanistan vizesi almalarına gerek kalmadan bu ülkeye giriş yapabilirler.

Yunanistan kapı vizesi uygulaması ise; bulunmamaktadır. Yunanistan üzeri bir başka ülkeye seyahat edilmesi halinde vatandaşlarımızın Yunanistan Transit Vize almaları gerekmektedir.


Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar bu web sitesinin vize kategorileri bölümlerinde mevcuttur. Vatandaşlarımız Yunanistan vizesi için gerekli belgeleri bu web sitesinden edinebilirler. Ayrıca Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunma hakkı her zaman vardır.


Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vize Ücretleri

Yunanistan vize ücretleri yapılacak olan seyahat türünüze ve Yunanistan’ da ne kadar süre kalınacağına göre değişecektir. Yunanistan’da uzun süreli kalınacak olması halinde bu durum Yunanistan vize ücretlerini belirginleştirir. Yunanistan vize ücretleri, Yunanistan Büyükelçiliği Ankara’nın çalışma alanı içerisindedir.


Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesinden Muaf Olan Pasaport TürleriUmumi pasaport sahibi vatandaşlarımız için Yunanistan vize uygulaması bulunmaktadır. Bordo pasaportu bulunan Yunanistan vize başvuru sahipleri bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Yunanistan vizesi almaları gerekecektir. Yeşil pasaportu(hususi) bulunan vatandaşlarımız ise; Yunanistan vizesi almalarına gerek yoktur. Yine Diplomatik pasaport(Kırmızı) sahibi vatandaşlarımız da Yunanistan vize işlemlerinden muaftır. Yeşil, Gri ve Kırmızı pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Yunanistan vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.


Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?Yunanistan vizesi başvurularında bulunacak olan vatandaşlarımız, Yunan vizesi başvurularının direk olarak Yunanistan Konsolosluğuna yapamayacaklardır. Yunanistan Konsolosluğu sadece uzun süreli Yunanistan vizesi, Yunanistan erasmus vizesi başvurularını kabul etmektedir.  Yunanistan Konsolosluğu vize müracaatında bulunan kişiyi gerek görmesi halinde vize mülakatına çağırabilir. Vatandaşlarımız Yunanistan vize başvurularını ancak; Yunanistan vize işlemleri üzerine çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığıyla gerçekleştirebileceklerdir.

Yunanistan vize işlemleri üzerine çalışmalar yürüten temsilciliklere gelerek Yunanistan vizesi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.


Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Yunanistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarınızın geçerlilik süresi Yunanistan seyahati sonrası en az 3 ay olmalıdır.

Yunanistan vize işlemleri için gerekli olan Yunanistan seyahat sağlık sigortası seyahat sürenizi kapsamalıdır.

Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlarımızın 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Yunanistan vizesi almalarına gerek yoktur.

Yunanistan vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Vize uyum koşullarının yerine getirilmemesi halinde Yunanistan vizesi alma imkanınız bulunmayacaktır.

Yunanistan üzeri başka bir ülkeye gidecek olan vatandaşlarımız transit vize almaları zorunludur.
Yunanistan konsolosluğu resmi web sitesi: www.mfa.gr