Yunanistan Vize İşlemleri Hakkında

Yunanistan vizesiYunanistan Devleti, bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen topluluğu üye ülkesidir. T.C. Vatandaşları Yunanistan seyahatleri öncesi Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olmaları halinde veya Pasaportlarında geçerli Schengen vizeleri yok ise bu ülkeye Yunanistan vizesi alarak seyahat etmeleri mecburidir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise; 180 gün içinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile ülkeler arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması nedeni ile Yunanistan vize işlemlerinde muaf tutulacaklardır.

 

Yunanistan' da 90 günden az konaklamaya yapacak kişilerin dikkatine!

Yunanistan' da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yunanistan' da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekirken Yunanistan Schengen vize başvuruları kısmen Yunanistan Konsolosluklarına gerçekleştirilebilecektir. Bu sebeple, Vize başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları il/ilçeye hizmet vermekte olan Yunanistan Konsolosluğu Vize Departmanı çalışmaları hakkında bilgi edinerek vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Ancak, Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul Yunanistan Schengen vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. 

Kişiler Yunanistan vizesi için başvurularını istisnai durumlar dışında direk olarak Konsolosluğa gerçekleştiremeyeceklerdir. Vize başvuru sahipleri Yunanistan Schengen vizesi için başvurularını yetkili başvuru merkezlerine gelerek gerçekleştirebilirler.

Yunanistan vize başvuru merkezleri randevu sistemi ile vize başvurularını kabul etmektedir. Yunanistan vizesi için başvuruda bulunacak kişiler Yunanistan vizesi randevularını alarak başvuru merkezlerini ziyaret etmeleri önemle tavsiye olunur. 

 

Yunanistan vize işlemleri

 

Yunanistan vizesi işlemleri için başvuru merkezi, 08.30 ila 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ayrıca Yunanistan vizesi için başvuru gerçekleştirek kişiler aşağıda belirtilen Yunanistan Konsolosluk/Temsilciliklerinin resmi tatil ve özel günlerini göz önünde bulundurmalıdırlar. Söz konusu tarihlerde Yunanistan Konsoloslukları kapalı olacaktır.

Paskalya          10 Nisan          Cuma

Emek ve Dayanışma Günü      01 Mayıs         Cuma

Ramazan Bayramı Arife          16 Temmuz    

Perşembe ½ gün

Ramazan Bayramı        17 Temmuz     Cuma

Kurban Bayramı Arife  23 Eylül           Çarşamba ½ gün

Kurban Bayramı           24 Eylül           Perşembe

Kurban Bayramı           25 Eylül           Cuma

Cumhuriyet Bayramı    29 Ekim           Perşembe

Noel     25 Aralık          Cuma

 

Yunanistan Vize başvuru merkezlerine ve yetkili Acentalara yapılması gerekecek Yunanistan vizesi kategorileri nelerdir?

Yunanistan Konsoloslukları kısa süreli Yunanistan vizesi müracaatlarını direk olarak Konsolosluk ve Elçiliğe kabul etmemektedir. Söz konusu durum istisnai olarak değişebilirken Konsolosluk gerek duyması halinde vize başvuru sahibini konsolosluğa davet edebilecektir.

Ayrıca İstanbul Yunanistan Konsolosluğu ve Ankara Yunanistan Büyükelçiliği dışında kalan diğer Yunanistan devletinin Türkiye temsilcilikleri kısa süreli Yunanistan vizesi başvuruları üzerine hizmet verebilmektedir. Bu sebeple Yunanistan vize başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları bölgeye hizmet vermekte olan Yunanistan temsilciliğinin vize çalışma programları hakkında bilgiler edinmeleri gerekecektir.

 

Yunanistan vize işlemleri

 

Yukarıda belirtilen benzeri durumlar dışında Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilmesi gereken Yunanistan Vize kategorileri aşağıda ki gibidir;

Yunanistan’ da 90 günden daha az bir süre konaklama yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar;

Yunanistan’ a Tatil, Tur ve Gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek olmaları halinde Yunanistan Turistik Schengen Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Kişiler Yunanistan Turistik Vizesi için müracaatları Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirebilirler.

Yunanistan’ a İş görüşmesi, Fuar, Toplantı ve Müşteri ziyaretinde bulunmak için seyahat edecek olmaları halinde ise Yunanistan Ticari vize için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Yunanistan Ticari Vize başvuruları, Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Yunanistan’ a bu ülke de bulunan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek için seyahat edecek kişiler Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvurular Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Yunanistan üzeri başka bir ülkeye transit geçiş yapılarak seyahat edilecek olması halinde ise Yunanistan Transit vize başvurularında bulunulması gerekecektir. Yunanistan Transit vizesi için başvurular Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilecektir.

Yunanistan üzeri gemi ile seyahat edilecek olması halinde kişilerin Yunanistan Gemici vizesi için başvuru gerçekleştirilmesi gerecektir.  

Yine Yunanistan’ a şöför olarak ticari bir seyahat gerçekleştirecek kişilerin Yunanistan Şöför vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekecektir. Yunanistan Şöför vizesi için müracaatlar Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Eşi AB vatandaşı veya Yunanistan vatandaşı olan kişiler Yunanistan Schengen vize başvuruları için Yunanistan vize başvuru merkezleri hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Yunanistan’ a eğitim amaçlı seyahat edecek kimseler Yunanistan eğitim vizesi için Yunanistan vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca Yunanistan Erasmus vizesi başvuruları için Yunanistan vize başvuru merkezleri ve Yunanistan Konsoloslukları ile bu hakkında bilgi alış verişinde bulunulması önemle tavsiye edilmektedir.

 

Yunanistan’ da 90 günden fazla konaklama yapacak kişilerin dikkatine!

Yunanistan’ da 90 günden fazla konaklama yapacak kişiler Yunanistan seyahat amaçlarını belirlenmelerinin ardından başvuru işlemleri hakkında kapsamlı bilgiler edinmelidirler.

Yunanistan Aile birleşimi vizesi, Yunanistan oturum vizesi işlemleri ve Yunanistan Eğitim vizeleri için Yunanistan Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı ve Yunanistan Konsolosluklarının Konsolosluk ve Vize Departmanlarına müracaat etmeleri gerekecektir.

 

Yunanistan vize işlemleri

 

Yunanistan vize işlemleri hakkında faydalı bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi kişilerin Yunanistan’ a olan seyahatleri öncesi pasaportlarında geçerli Schengen vizeleri yok ise Yunanistan vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaporta sahip vatandaşlar ise yıl içerisinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile Yunanistan vize işlemlerinde bulunmaları gerekmez. Ancak söz konusu pasaportlara sahip kişiler seyahatleri öncesi Pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri önemle rica olunur.  

Yunanistan Konsoloslukları Yunanistan kısa süreli vize başvurularını istisnai durumlar dışında Konsolosluğa kabul etmemektedir. Yunanistan kısa süreli vize başvuruları bu konuda yetkili kılınmış başvuru merkezlerine ve Turizm acentalarına gerçekleştirilmelidir.

Yunanistan Konsolosluğu ve Tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biometrik Bilgi Kaydı Sistemine geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple Pasaportunda ‘’VİS’’ ibaresi bulunmayan kişiler Yunanistan ve diğer Schengen ülkeleri için yapacak oldukları Schengen vize müracaatları için Biometrik bilgilerini ibraz etmekle yükümlü olacaklardır.

 

Yunanistan Vizesi için biometrik veri ibrazı ne anlama gelir?

25 Eylül 2014 tarihinden tüm Schengen üye ülkeler biometrik bilgi kaydı sistemine geçmiş bulunmaktadır. Biometrik bilgi sistemi; vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin kişisel biometrik verilerini kaydetmektedir. Bu sebeple vize başvuru sahipleri Yunanistan vize başvuruları sırasında parmak izi bilgilerinin ibrazını, elektronik imzalarını ve fotoğraf çekim işlemlerini tamamlamak durumundadır. Alınacak olan biometrik veriler başvuru sahibinin Pasaportuna ‘’VİS’’ ibaresinin düşülmesini sağlayacaktır.

Pasaportunda ‘’VİS’’ ibaresi bulunan kişiler ise 5 yıl geçerli olma koşulu ile her yeni Schengen vize müracaatlarında biometrik bilgilerini ibraz etme yükümlülüğünden muaf tutulacaktır. Ancak Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan vize başvuru merkezleri gerek duyması halinde başvuru sahibinden yeni biometrik bilgi beyanını talep edebilecektir.

 

Yunanistan vize işlemlerin de kullanılacak Pasaportlar nasıl olmalı?

Yunanistan vize işlemlerinde kullanılacak Pasaportlar bir takım kriterleri bulundurmak mecburiyetindedir. Yunanistan vize işlemleri için kullanılacak Pasaportlarda bulunması greken kriterler;

Lacivert Pasaport olmamalı

Kişinin Pasaportu son 10 yıl içerisinde çıkarılmış Bordo Pasaport olmalı,

Yıpranmış, deforme olmuş ve yeni görünümünü kaybetmiş Pasaportlar başvuru işlemleri için terci edilmemeli,

Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış Pasaportların son geçerlilik süresi vize sürelerinin sona ermesinin ardından en az 3 ay olmalı,

Yunanistan vizelerinin basılabilmesi için söz konusu Pasaportun en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.

Yunan vizesi işlem başvurularının sonuçlanma süresi maksimum 10 iş günüdür. İşlem süresi Yunanistan Konsolosluğu' ndaki iş yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir. Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir. İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir. Yunanistan vize başvurusu için en az 30 iş günü önceden Yunan Konsolosluğu'na başvuru yapılması halinde vizenin seyahat tarihine yetişmeme riski ortadan kalkmaktadır.

Yunanistan ülkesinin resmi tatilleri ve Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Yılbaşı, milli bayramlar gibi birçok kutlama tarihlerinin Konsoloslukta yaratabileceği yoğunluk göz önünde bulundurularak Yunanistan vize başvurusunun erken bir tarihte yapılması yararlı olacaktır. Yunanistan Konsolosluğu'nun resmi tatilleri ve tarihleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sitenin 'Konsolosluk Tatil Günleri' bölümünden bilgi edinebilirsiniz.

 

Yunanistan vize işlemleri

 

Yunanistan vize başvuruları için şahsen gelme zorunluluğu hakkında

Yunanistan vize başvuruları için şahsen gelme zorunluluğu vize başvuru sahibinin Pasaportunda bulunan ‘’VİS’’ ibaresine bağlıdır. Pasaportunda ‘’VİS’’ ibaresi bulunmayan kişiler başvuru esnasında bulunmaları mecburidir. Pasaportunda ‘’VİS’’ bulunan kişilerin başvuru esnasında bulunmaları ise zorunlu değildir. Pasaportunda ‘’VİS’’ ibaresi bulunan kişiler başvuru esnasında şahsen bulunmalarına gerek kalmadan Yunanistan vize başvurularını 3. bir kişi aracılığı ile alabileceklerdir.

Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; www.mfa.gr