Duyurular
»  9 Mayıs, Avrupa Günü vesilesiyle, İstanbul’daki AB'ye ülke üyelerin konsloloslukları ve Ankara’daki  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu,  İstiklal Caddesi boyunca AB Sokak Festivali’ni (EU Street Festival) düzenleniyorlar. Festival’ e bütün AB ülke üyelerini temsil edecek olan müzik, tiyatro ve dans grupları katılacaktır. Girit, Aya Nikola şehrinin, Yunan Lisesi dans grubu ve Girit’ten müzisyenler Avrupa Günü kutlamasında Yunanistan’ı temsil edecek. Yunan gelenek ve kültürünü tanıtmak amacıyla 1977 yılında kurulan Yunan Lisesi dans grubu,  bugün Yunanistan’ın içinde ve dışında 65 şubeye sahiptir. Yunan dans grubu  9 Mayıs Cuma günü saat 14.00‘da Galatasaray Lisesi önünde sahneye çıkacaktır. 9 Mayıs, Avrupa Günü vesilesiyle, İstiklal Caddesi boyunca AB Sokak Festivali (EU Street Festival) düzenlenmektedir. Festival’ e AB ülke üyelerini temsil edecek müzik, tiyatro ve dans grupları katılacaktır.Girit, Aya Nikola kentinin, Yunan Lisesi dans grubu ve  bazı Girit müzisyenleri Avrupa Günü kutlamasında Yunanistan’ı temsil edecek. Yunan gelenek ve kültürünü tanıtmak amacıyla 1977 yılında kurulan Yunan Lisesi dans grubu,  bugün Yunanistan’ın içinde ve dışında 65 şubeye sahiptir.Yunan dans grubu  9 Mayıs Cuma günü saat 14.00‘da Galatasaray Lisesi önünde sahneye çıkacaktır.
»Schengen vizesi olmadan Yunanistan’a artık giriş yapılabiliyor Midilli’ye Shengen vizesi olmadan giriş yapılırken. Bir gün önceden doldurulan formla schengen vizesi olmayan vize ile giriş yapılabiliyor. Bu uygulama daha kolay uygulanırsa, 1 milyon turistin 5 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Türkiyeli turistler, Yunanistan sınırına geldiğinde pasaportunu bırakarak fotoğrafı çekilip almış olduğu bir kimlik ile midilliye girebilecektir.
»Schengen vize yönetmeliği gereğince, schengen vizesinin alındığı ülkeye ilk giriş yapma mecburiyeti bulunmaktadır. Yunanistan için alınan Yunanistan Schengen vize ile önce Almanya'ya gitmek mümkün değildir.  Ancak bir kere Yunanistan'a gidildi ise Yunanistanı takip eden seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür.
»28. Uluslararası İzmir Festivali’ni 14 Haziran'da başlıyor. Avrupa Birliği Dönem başkanı Yunanistan ile dostluk bağları yine Efes’te unutulmaz bir konserle pekiştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın program sponsorluğu, Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir Goethe Enstitüsü, Yunanistan Büyükelçiliği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen Festival dokuz etkinlik yedi farklı mekânda gerçekleştirilecek.
»Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği, bugünden itibaren vize işlemleri için bir şirketle çalışmaya başladı. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den Yunanistan'a turistik geçişlerin her yıl arttığını ve bu artışın iki ülke vatandaşlarını birbirine daha da yakınlaştıracağını söyledi. Artan turist sayısının iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesi için önemli bir faktör olduğunu ifade eden Loukakis, "Şirketin katkısıyla vize işlemleri daha da kolaylaşacak ve bu da turistlerin Yunanistan'a daha sık gitmesine katkıda bulunacak" dedi. Loukakis, yaz aylarında vize taleplerinin çoğaldığını ve işlemlerin şirket aracılığıyla daha kısa zamanda ve daha sistematik yapılacağını belirtti.Kaynak: AA
»1 Eylül 2014’ten, 25 Eylül 2014’e kadar Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda yeni eğitim dönemi Yunan dili öğrenim programına dair öğrenci kayıtları yapılacaktır. Yunanca dersleri için başlangıç tarihi 8 Ekim 2014 ‘tür .
»İstikbal, Yunanistan’da 2 mağaza daha açarak 19 şubeye ulaştı. Ülkedeki krizden kaçmadıklarını belirten İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, “Bayilerimize vade kolaylığı sağladık. Yunanistan pazarımızı desteklemiş olduk.” dedi. İstikbal Mobilya, Yunanistan’ın başkenti Atina’da 2 mağaza daha açarak toplamda 19 mağazaya ulaştı.
»Yunanistan Basketbol Ligi'nde, Panathinaikos şampiyon oldu. Panathinaikos ile Olympiakos arasındaki play-off serisinde rakibine 3-2 üstünlük sağlayan Panathinaikos, ligdeki 34'üncü şampiyonluğunu elde etti.
»  Almanya, Yunanistan’a üçüncü bir kurtarma paketi daha gerektiği önerisinde bulundu. Almanya Maliye Bankanı Wolfgang Schäuble pazar günü Alman basınına yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın üçüncü bir kurtarma paketine ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Alman Bakan, Yunanistan’nın mali krizden kurtulmak için halen yaklaşık 10 milyar Dolar’a ihtiyacının olduğunu belirtti. Schäuble’nin açıklamasına Yunanistan hükümetinden yanıt gecikmedi. Yunan mevkidaşı Yannis Stournaras yaptığı açıklamada, ülkenin 2015-2016 yılı için gerekli olan finansman ihtiyacının, Ekim ayında Avrupa Merkez Bankası tarafından, bölge bankalarına yapılacak mali kriz karşısında dayanılıklık testi, sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi. Almanya, Yunanistan’a üçüncü bir kurtarma paketi daha gerektiği önerisinde bulundu.Almanya Maliye Bankanı Wolfgang Schäuble pazar günü Alman basınına yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın üçüncü bir kurtarma paketine ihtiyacı olduğunun altını çizdi.Alman Bakan, Yunanistan’nın mali krizden kurtulmak için halen yaklaşık 10 milyar Dolar’a ihtiyacının olduğunu belirtti.Schäuble’nin açıklamasına Yunanistan hükümetinden yanıt gecikmedi. Yunan mevkidaşı Yannis Stournaras yaptığı açıklamada, ülkenin 2015-2016 yılı için gerekli olan finansman ihtiyacının, Ekim ayında Avrupa Merkez Bankası tarafından, bölge bankalarına yapılacak mali kriz karşısında dayanılıklık testi, sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi. Kaynak: Euronews  
»2. Ticari, Turistik ve Kültürel Fuarı expo-EGE 2014 Midilli Marinada 20-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecektir.
»  Geçen haftalarda elime ulaşan bir davetiye, Yunanistan Konsolosluğu Sismanoglio Megaro'da "Bizim Adalar" adlı kısa metrajlı filmin galasını duyuruyordu.Bir adalar var, bir de sen kalbimde / Kimseye vermem kalbimi ben..." Gösterimin ardından konsolosluk mensupları, davetlileri salonlarında bir kokteyl ile ağırlarken, davetlilerin arasında bulunan ünlü orkestra şefi Cem Mansur da yapımcı ve müzisyenlerle bir araya geldi...
»  Yaklaşık 2 yıl süren ağır bir ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'da, yara alan turizm sektörü toparlanmasını sürdürüyor. 2014 yılının ilk 4 ayında ziyaretçi sayısını yüzde 34 oranında arttıran Yunanistan, yıl bazında 18 milyon turist ağırlayarak 13 milyar Euro turizm geliri elde etmeyi hedefliyor. Yunanistan'da turizm sektörünün tekrar büyümeye geçmesinin üç temel nedeni var. Bunlardan birincisi, Yunanistan birkaç yıl süren bir kriz dönemi atlattı ve 2012 yılında 2 seçim birden yaşadı. Seçimlerle birlikte siyasi istikrar sağlandı ve yeniden bir büyüme ve gelişme sürecine girildi. Buna paralel olarak son iki yılda Yunanistan’a gelen ziyaretçi sayısı da artışa geçti. Yunanistan’da turizmin yükselişe geçmesindeki ikinci faktör, Akdeniz çanağında bulunan Mısır, Tunus ve Suriye gibi ülkelerin yaşadığı talihsiz olaylar. Bu ülkelerdeki istikrarsızlık ve çatışma süreçleri de, Yunanistan’a gelen ziyaretçi sayısının artmasındaki önemli bir faktör. Üçüncü olarak ise Yunanistan’da bir yandan fiyatlar düşerken, bir yandan da servis ve kalitenin yükselmesi. Öte taraftan, yatırımlar konusunda Yunanistan bürokrasisindeki değişimler de önemli bir rol oynuyor. Yaklaşık 2 yıl süren ağır bir ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'da, yara alan turizm sektörü toparlanmasını sürdürüyor. 2014 yılının ilk 4 ayında ziyaretçi sayısını yüzde 34 oranında arttıran Yunanistan, yıl bazında 18 milyon turist ağırlayarak 13 milyar Euro turizm geliri elde etmeyi hedefliyor.Yunanistan'da turizm sektörünün tekrar büyümeye geçmesinin üç temel nedeni var. Bunlardan birincisi, Yunanistan birkaç yıl süren bir kriz dönemi atlattı ve 2012 yılında 2 seçim birden yaşadı. Seçimlerle birlikte siyasi istikrar sağlandı ve yeniden bir büyüme ve gelişme sürecine girildi. Buna paralel olarak son iki yılda Yunanistan’a gelen ziyaretçi sayısı da artışa geçti. Yunanistan’da turizmin yükselişe geçmesindeki ikinci faktör, Akdeniz çanağında bulunan Mısır, Tunus ve Suriye gibi ülkelerin yaşadığı talihsiz olaylar. Bu ülkelerdeki istikrarsızlık ve çatışma süreçleri de, Yunanistan’a gelen ziyaretçi sayısının artmasındaki önemli bir faktör.Üçüncü olarak ise Yunanistan’da bir yandan fiyatlar düşerken, bir yandan da servis ve kalitenin yükselmesi. Öte taraftan, yatırımlar konusunda Yunanistan bürokrasisindeki değişimler de önemli bir rol oynuyor.
»  Yunanistan, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na IŞİD tarafından düzenlenen baskını kınadı. AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, yaptığı yazılı açıklamada, Musul’da Türk Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, alıkonulan personelin bir an önce serbest bırakılması dileğinde bulundu. Irak’taki şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirten Venizelos, şunları kaydetti: "Dost ülke Irak’ı yaralayan şiddet dalgası ve istikrarsızlık büyük endişeye neden olmaktadır. Musul’daki Türk konsolosluğunun işgal edilmesini kesin bir şekilde kınıyoruz. Rehinelerin en kısa zamanda serbest bırakılmalarını ve Irak halkının güvenliğini, istikrarını ve refahını sabote etmeyi amaçlayan tüm şiddet olaylarının sona erdirilmesini diliyoruz." Yunanistan, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na IŞİD tarafından düzenlenen baskını kınadı.AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, yaptığı yazılı açıklamada, Musul’da Türk Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, alıkonulan personelin bir an önce serbest bırakılması dileğinde bulundu.Irak’taki şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirten Venizelos, şunları kaydetti:"Dost ülke Irak’ı yaralayan şiddet dalgası ve istikrarsızlık büyük endişeye neden olmaktadır. Musul’daki Türk konsolosluğunun işgal edilmesini kesin bir şekilde kınıyoruz. Rehinelerin en kısa zamanda serbest bırakılmalarını ve Irak halkının güvenliğini, istikrarını ve refahını sabote etmeyi amaçlayan tüm şiddet olaylarının sona erdirilmesini diliyoruz." Kaynak: Dünya Bülteni
»İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın düzenlediği 28. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konseri, Efes Antik Tiyatro’nun ay ışığı ile yansılanan büyülü atmosferinde gerçekleşti. Geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın program sponsorluğu adına (ÇEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Miras Bakan Yardımcısı Monica Simolen, Adam Mickiewicz Enstitüsü temsilcileri, , Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu temsilcileri, İzmir Goethe Enstitüsü temsilcileri, Yunanistan Büyükelçiliği’nden, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan, İzmir İtalya Konsolosluğu ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nden temsilciler ile çok sayıda davetli katıldı. Kaynak: İha
»2014 Dünya Kupası C Grubu mücadelesinde Yunanistan rakibi Fildişi Sahili'ni son dakikada Samaras'ın penaltı golüyle 2-1 mağlup ederek bir üst tura yükseldi.
»  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç İtalya İzlanda Letonya Litvanya Lüksemburg Macaristan Malta Norveç Polonya Portekiz Slovakya Slovenya Yunanistan Çok girişli (multi) Yunanistan Schengen vizesi almış olan kişiler ilk olarak Yunanistan'a girme koşulu ile aşağıda bulunan ülkelere geçerli schengen vizeleri ile vizesiz giriş yapabilceklerdir; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan
»Consultation for Greece, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Greece; Türkiye’ de bulunan Yunanistan Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Yunanistan vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Yunanistan temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Yunanistan Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Yunanistan Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Yunanistan temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Yunanistan seyahatin de bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Yunanistan vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Greece web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Greece web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Greece web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Greece‘ e dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Yunanistan VizesiYunanistan Devleti, bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen grubu ülkesidir. T.C. vatandaşları Yunanistan’ı ziyaret etmek için Yunanistan vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik(siyah pasaport),  hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri için 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Yunanistan’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.


Uzun süreli seyahat amaçlı vize başvuruları Ankara Yunanistan Büyükelçiliği ya da İstanbul Yunanistan Konsolosluğu’na şahsen yapılması gerekirken; kısa süreli seyahat amaçlı Yunanistan vize başvurularını Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Yunanistan vize işlemleri başvuru merkezleri kabul etmektedir.


Kısa süreli seyahat vizesi denilince genel bir başlık altında Yunanistan Turistik Vize, Yunanistan Ticari Vize, Yunanistan Akraba- Arkadaş Ziyaret Vizesi ve Yunanistan Transit Geçiş Vizesi anlaşılmalıdır. Yunanistan vize kategorileri sınırlı bir süre için 6 aylık dönemde en fazla 90 gün için geçerlidir. Seyahatinizin amacına uygun olan vize türünü seçebilmek ve Yunanistan vizesi için hazırlanması gereken evraklar hakkında detaylı bilgiye siteden ulaşabilirsiniz. 

Yunan vizesi işlem başvurularının sonuçlanma süresi maksimum 10 iş günüdür. İşlem süresi Yunanistan Konsolosluğu'ndaki iş yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir. Özellikle basvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.  İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir. Yunanistan vize başvurusu için en az 30 iş günü önceden Yunan Konsolosluğu'na başvuru yapılması halinde vizenin seyahat tarihine yetişmeme riski ortadan kalkmaktadır.

Yunanistan ülkesinin resmi tatilleri ve Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Yılbaşı, milli bayramlar gibi birçok kutlama tarihlerinin Konsoloslukta yaratabileceği yoğunluk göz önünde bulundurularak Yunanistan vize başvurusunun erken bir tarihte yapılması yararlı olacaktır. Yunanistan Konsolosluğu'nun resmi tatilleri ve tarihleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sitenin 'Konsololosluk Tatil Günleri' bölümünden bilgi edinebilirsiniz.

Yunanistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vize başvurusuna başlanmadan önce pasaport süresinin Yunanistan seyahat tarihi bitiminden sonra 3 ay süreli geçerli olması şartı aranmaktadır. Vizeden muaf pasaport hamillerinin dahi pasaportunun geçerlilik süresi başvurduğu tarihten ileriye doğru en az 3 ay olmasına özen gösterilmelidir.


Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve vizenin giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Bu kriterlere uygun olmayan pasaportla başvuru dosyası işleme alınmamaktadır. Vize başvuru işlem sürecinin gelişimini olumlu yönde belirleyici bir unsur;  eksiksiz belgelerle birlikte ibraz edilmiş ve tam doldurulmuş ve şahsen imzalanmış Yunanistan Vize Başvuru Formu’ dur.

Yunanistan Konsolosluğu resmi web sitesi değildir