Duyurular
»  Turizm Güncel ilk kez açıklıyor. Yunan Hükümeti, Schengen ülkelerinin baskısıyla Türk turizmde önemli bir yere sahip olan vizesiz adalar turlarını durdurmak zorunda kaldı. Eda Özsoy - TurizmGüncel Türkiye'de vizesiz Yunan adaları turları düzenleyen gemi şirketleri, 2012 yılı sonlarında Yunanistan'da anlaştıkları gemi firmalarına olağan izinleri için başvuruda bulundu. Ancak gemi firmaları, 2005 yılından beri uygulanan özel izinin bu yıl gerçekleşmeyeceğini Türk turizmcilere iletti. Konuyla ilgili karar,  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından da onaylanarak yetkili mercilere iletildi. Bu kararda özellikle Almanya'nın Schengen ülkelerine baskı yapmasının etkili olduğu iddia edildi. Şubat başında Brüksel'de düzenlenecek olan Schengen ülkeleri toplantısında konunun yeniden gündeme geleceği ve Yunanistan'ın karardan vazgeçilmesi için bastıracağı öne sürüldü. ETS'NİN HÂLÂ İLANLARI VAR Yunanistan'ın vizesiz adalar uygulamasını iptal etmesi, özellikle gemi şirketlerini zor durumda bıraktı. Apex Tours, bu yıl Yunan Adaları turu çıkmadı. ETS ise vizesiz Yunan adaları programını sunmaya devam ediyor. HEM MALİYET HEM İŞLEM YOĞUNLUĞU GETİRECEK Konuyla ilgili Turizm Güncel'e konuşan cruise firması yetkilileri, "Gelişmekte olan cruise pazarında programları ve fiyatları ile önemli bir yeri olan vizesiz uygulamasının olmaması müşterilerimize hem maliyet hem de zaman ve işlem yoğunluğu getirecektir" dedi. Yunan Hükümeti, Schengen ülkelerinin baskısıyla Türk turizmde önemli bir yere sahip olan vizesiz adalar turlarını durdurmak zorunda kaldı. Türkiye'de vizesiz Yunan adaları turları düzenleyen gemi şirketleri, 2012 yılı sonlarında Yunanistan'da anlaştıkları gemi firmalarına olağan izinleri için başvuruda bulundu. Ancak gemi firmaları, 2005 yılından beri uygulanan özel izinin bu yıl gerçekleşmeyeceğini Türk turizmcilere iletti. Konuyla ilgili karar,  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından da onaylanarak yetkili mercilere iletildi.Bu kararda özellikle Almanya'nın Schengen ülkelerine baskı yapmasının etkili olduğu iddia edildi. Şubat başında Brüksel'de düzenlenecek olan Schengen ülkeleri toplantısında konunun yeniden gündeme geleceği ve Yunanistan'ın karardan vazgeçilmesi için bastıracağı öne sürüldü.HEM MALİYET HEM İŞLEM YOĞUNLUĞU GETİRECEKKonuyla ilgili Turizm Güncel'e konuşan cruise firması yetkilileri, "Gelişmekte olan cruise pazarında programları ve fiyatları ile önemli bir yeri olan vizesiz uygulamasının olmaması müşterilerimize hem maliyet hem de zaman ve işlem yoğunluğu getirecektir" dedi.Kaynak: turizmguncel
»  Yunanistan İstatistik Kurumu, geçen yıl ocak-eylül aylarında ülkeye, bir önceki seneye göre yüzde 5,2'lik düşüşle 13 milyon 482 bin turistin geldiğini bildirdi. Kurumun raporuna göre, Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında ise yüzde 10,2'lik artış yaşandı. Yunanistan İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, 2011'e oranla geçen yıl en fazla Polonya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Bulgaristan ve Hollanda'dan gelen turistlerin sayısının düştüğü, İngiliz ve Rus turist sayısında ise artış olduğu belirtildi. Türkiye'den söz konusu dönemde 466 bin 166 turistin geldiği vurgulanan açıklamada, geçen yılın 9 aylık bölümünde, bir önceki yıla oranla Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında yüzde 10,2'lik bir artış olduğu kaydedildi. Yunanistan İstatistik Kurumu, geçen yıl ocak-eylül aylarında ülkeye, bir önceki seneye göre yüzde 5,2'lik düşüşle 13 milyon 482 bin turistin geldiğini bildirdi.Kurumun raporuna göre, Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında ise yüzde 10,2'lik artış yaşandı.Yunanistan İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, 2011'e oranla geçen yıl en fazla Polonya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Bulgaristan ve Hollanda'dan gelen turistlerin sayısının düştüğü, İngiliz ve Rus turist sayısında ise artış olduğu belirtildi. Türkiye'den söz konusu dönemde 466 bin 166 turistin geldiği vurgulanan açıklamada, geçen yılın 9 aylık bölümünde, bir önceki yıla oranla Yunanistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısında yüzde 10,2'lik bir artış olduğu kaydedildi.Kaynak: haber7
»Haziran ayında 5 turistik adasında Türk turistlere yönelik ‘kapıda vizesi’ uygulamasına geçen Yunanistan, bu adalara tatil amaçlı 3 ayda 80 bin Türk geçince konuyu Avrupa Birliği’ne (AB) taşıma kararı aldı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) heyetini Atina’da kabul eden Yunanistan’ın Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, "Uygulamadan çok memnun kaldık. Gelen Türk turist sayısı bizi heyecanlandırdı. Uygulamadaki başarıyı AB’ye bir rapor olarak sunup, bu alanda yeni ayrıcalıkların tanınmasını isteyeceğiz. Böylelikle 1 milyon Türk turisti hedefleyebiliriz” diye konuştu.Kaynak: habertürk
»2013 Yılı Yunanistan Büyükelçiliği Tatil Günleri 01 Ocak 2013 Yeni Yıl06 Ocak 2013 Dini Gün18 Mart 2013 Son Karnaval (Dini Gün)25 Mart 2013 Milli ve Dini Gün01 Mayıs 2013 İşçi Bayramı03 Mayıs 2013 Paskalya Arifesi (Cuma)05-06 Mayıs 2013 Paskalya24 Haziran 2013 Paskalya nın 50 Gün Sonrası15 Ağustos 2013 Meryem Ananın Ölümü28 Ekim 2013 Ohi Day (Milli Gün)25-26 Aralık 2013 Noel
»  Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir. Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir.  
»Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği Paskalya Bayramı sebebiyle 18 - 21 Nisan'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 23 Nisan'da kapalı olacaktır. Yunanistan Konsolosluklarında yapacağınız işlemler ve Yunanistan Vizesi başvurularınızı yaparken seyahatinizi tatil günlerine göre planlamanız gerekecektir.

Yuınanistan Vize Başvuru Formu


BAŞVURU FORMU

Yunanistan vize başvurusunda bulunurken Konsoloslukların Yunanistan vize başvuru sahibi ile ilgili detaylı bilgi alabilmesi için formda yazdığınız bilgilerin doğru ve eksiksiz yazılmış olması gerekmektedir. Ayrıca Yunanistan vizesi başvuru formları doldurulurken okunaklı, tükenmez kalemle yazılıp imzalanmalıdır. Yazdığınız bilgilerde formu Türkçe dilinde dolduruyorsanız Türkçe karakter kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır.

Yunanistan başvuru formunu doldururken ekte sunduğunuz dosyalarınızı dikkate alarak doğru bilgiler vermelisiniz. Yunanistan başvuru formunda yazdığınız bilgileri ekte sunduğunuz dosyalarla desteklemeniz gerekmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru orjinal formu, başvuru yapan kişi tarafından eksiksiz doldurulup imzalanmalıdır. Vize başvuru formları eksik doldurulması halinde Yunanistan Konsolosluğu başvurunuzu geri çevirebilmektedir. Bu formlarda verdiğiniz bilgiler ile konsolosluğa başvuru sırasında vereceğiniz evraklarında doğruluğu tespit edilerek vizenizin olumlu sonuç almasında önemli bir etkendir.

Yunanistan vizesi başvuru formları orjinal olmalıdır. (Orjinal Yunanistan başvuru formlarını Yunanistan Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden bulabilirsiniz.)

Yunanistan konsolosluğu resmi web sitesi: www.mfa.gr