Yunanistan Büyükelçiliği Ankara

Yunanistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği'ne aittir.Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve diğer Yunanistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Yunanistan Vizesi ve Yunanistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Yunanistan Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Yunanistan seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir.

Kısa süreli Yunanistan vizeleri olarak kabul edilen Yunanistan Turistik Vizesi, Yunanistan Ticari Vizesi, Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi ve Yunanistan Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Yunanistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Yunanistan Konsolosluğu’na veya Yunanistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Yunanistan Turistik vize, Yunanistan Ticari vize, Yunanistan Aile Ziyareti vizesi ve Yunanistan transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Yunanistan vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Yunanistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

Yunanistan vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız


Yunanistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

Yunanistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Yunanistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Yunanistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Yunanistan Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Yunanistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Yunanistan Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Yunanistan Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Yunanistan Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

İki Dilekçe Gerektiren Durumlar

 • Yunanistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Yunanistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Yunanistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Yunanistan Ankara Büyükelçiliği tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Yunanistan Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Yunanistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

Yunanistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

 • Yunanistan'a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Yunanistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.
 • Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Yunanistan’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Yunanistan'a seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir. 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Elçilik İşlemleri

Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Yunanistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir. Devamı.....


Yunanistan Ankara Büyükelçiliğinin Çalışma Saatleri

Yunanistan Ankara Konsolosluğu Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma, Saat: 09.30 -17.00 arası

Konsolosluk Ofisi

Ankara Konsolosluk Ofisi’nin Görevi: Konsolosluk bölümü, konsolosluk ve hukuk işlerini ele almaktadır. Yetki alanı kapsamında vize verilmesi, nüfus kayıt işlemleri, imza tasdiki ile kopyaların tasdiki; ailevi ve hukuki işlerin yanı sıra acil durumlarda Yunan vatandaşlarına yardım hizmeti de yer almaktadır.

Ankara Yunanistan Konsolosluk Bölümü, Adresi
Zia Ur Rahman Cad. 9-11, 06700 GOP, Ankara 

Yunanistan Ankara Konsolosluğu Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma, Saat: 09.30 -12.00 arası

Yunanistan Konsolosluğu Ankara, Konsolosluk Ofisi Amiri
Dimitrios SOFOS

Siyasi İşler Bölümü

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Siyasi İşler Bölümü Adres
Zia Ur Rahman Cad. 9-11, 06700 GOP, Ankara

Siyasi İşler Bölümü Kadrosu

 • Georgios DİMİTRİADİS /Birinci Müsteşar
 • Ioannis GHIKAS /Birinci Müsteşar 
 • Eleni GOULOUSİ / İkinci Müsteşar
 • Evangelos KALPADAKİS / İkinci Kâtip
 • Dimitrios SOFOS / İkinci Katip

 

Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi Görevi: Ofisin başında Savunma Ataşesinin bulunduğu, Büyükelçiliğe bağlı olan Ataşelik Ofisi, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin bütün Komutanlıklarını temsil etmektedir. Temel görevlerinden biri; Yunanistan Büyükelçisine askeri meseleler, silahlandırma politikası, savunma teknolojisi ve alımlar ile ilgili danışmanlık yapmasıdır.

 

Ekonomi ve Ticaret Ofisi

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofisi’nin Görevi aşağıdaki gibidir.

 • Yunan ile Türk şirketlerinin arasındaki işbirliğinin kolaylaştırılması ve güçlendirilmesi,
 • Yunanistan ile Türkiye arasındaki ikili yatırım akışının kolaylaştırılması,
 • Yunan ihracat ürünleri ile hizmetlerine destek sağlanması ve onların Türkiye pazarına tanıtılması,
 • Türkiye’de faaliyet gösteren Yunan şirketlerinin ticari problemlerinin çözülmesine katkı sağlanması,
 • Ekonomik ve ticari konular üzerinde Yunan ile Türk makamları arasındaki işbirliğinin desteklenmesi ve geliştirilmesi,
 • Ekonomi ve Ticaret Ofisi Ankara Büyükelçiliği dışında İstanbul Başkonsolosluğu’nda da bulunmaktadır.
   

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofisi Adres
Turan Emeksiz 3/10, Park Sitesi, Block A΄ 06700 G.O.P. Ankara

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofis Amiri
Charalampos Kounalakis, Elçi-Müsteşar(Ekonomi)

 

Basın ve İletişim Ofisi

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Basın ve İletişim Ofisi’nin Görevi: Yunanistan Büyükelçiliği adına kamu diplomasisi yürütmektir. Bu çerçevede yetkisi üç temel alanı kapsamaktadır: Bilgilendirme; İletişim ile Yunanistan’ın tanıtımını sağlamak; Basınla ilgili hizmetlerin sunulması. Büronun Şefi aynı zamanda, Yunanistan Büyükelçiliği’nin sözcülük  görevini de üstlenmektedir.

Basın ve İletişim Ofisi, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği dışında Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda da bulunmaktadır. 

 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Basın ve İletişim Bürosu Şefi
Elissavet MAKOU / 1. Müşavir


Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Yunanistan resmi tatil günlerinde kapalıdır.

 

1 Ocak 2018    Yılbaşı
6 Ocak 2018    Dini Bayram
19 Şubat 2018    Dini Bayram
25 Mart 2018    Ulusal Bayram
6 Nisan 2018    Paskalya
9 Nisan 2018    Paskalya
1 Mayıs 2018    İşci Bayramı
28 Mayıs 2018    Dini Bayram
15 Ağustos 2018    Dini Bayram
28 Ekim 2018    Ulusal Bayram
25 Aralık 2018    Noel
26 Aralık 2018    Noel


Yunanistan Büyükelçiliği Ankara Nerede? Yunanistan Başkonsolosluğu/na Nasıl Gidilir?
Yunanistan Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği,  Gaziosmangazi semtinde ve Zia Ür Rahman Caddesi üzerinde yer almaktadır. 

 

 

 
 
Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gr